
Láncokon és sziklákon át a Liptói-havasok legszebb gerinctúráján
A Magas-Tátrától nyugatra, talán kicsit annak árnyékában megbújva fekszik a Liptói-havasok, más néven a Liptói-Tátra hegyvonulata. A hegység, bár Szlovákiában nem számít első számú túracélpontnak, adottságai révén kitűnő túraterep, hiszen könnyű elérhetősége, kompakt méretei és változatos formakincse miatt ideális választás, bármilyen nehézségű túrát is keresünk. A tucatnyi felfedezésre váró rész közül a Rohácsi-tavak feletti gerinctúrát jártuk be immáron másodjára, ahol a tavak által uralt Rohácsi-völgy végén, egy amfiteátrum-szerű gerincen végigtúrázva ismerhetjük meg a Liptói-havasok igazi, magashegyi arcát.
→ Tovább
Szuper bakonyi kirándulások gyerekekkel
Rövid, látványos és kisebb gyerekekkel is könnyen teljesíthető bakonyi túrákat ajánlunk a nyári szünidőre.
→ Tovább
Árnyas erdők, romantikus kilátóhelyek a Bükkben
Ha a Bükkre gondolunk, akkor elsősorban annak fennsíkja, és főleg a Nagy-fennsík jut eszünkbe. Pedig annak északi kistestvére legalább olyan izgalmas. A Bükk hazánkban egyedül álló karsztplatóját, az Óriások asztalát, a Garadna-patak fűrészelte ketté Nagy- és Kis-fennsíkra. Most ez utóbbin fogunk kalandozni.
→ Tovább

Hőguta, csalán és csendes erdők – élménybeszámoló a Börzsönyi Kékről
A Börzsönyi Kéktúra 66 kilométerének kétharmadát már évekkel ezelőtt kipipáltam. A hátralévő Szob–Nagybörzsöny szakaszt azóta húztam, halogattam, de aztán a héten leporoltam a bélyegzőfüzetet – ami azóta megélte frissített, 4. kiadását is – és nekivágtam a maradék 22 kilométernek. Hogy hogy tetszett? Nos... Inkább olvassátok el a részletes beszámolót!
→ Tovább
Gerecse 50: a leggyakoribb problémák és megelőzésük
A hétvégén tartották a 43. Gerecse 50 teljesítménytúrát. Ez alkalommal én is kitelepültem a rendezvényre az Egészségsátorba, ahol nemcsak az önkezelési eszközöket próbálhatták ki a résztvevők, hanem expressz fájdalomcsillapítást is kaphattak. Nézzük, mik voltak a leggyakoribb problémák és tüneti kezelésük, illetve mit javaslok megelőzésre.
→ Tovább
A Gerecse 50 belülről
Toi-toi-pont, pecsétessátor, zsír és vitamin, szörp, lajtos IFA, a világ összes UV sugárzása, izzadság, por, kosz, vér, mosolygós kollégák. Szerkesztőségi túrabeszámoló következik a Gerecséről.
→ Tovább
Krátertúra a Ság hegy bazaltkatlanában
A híres balatoni tanúhegyek mellett eltörpül, de ami magasságból hiányzik, azt élményt adó látványa bőven pótolja. A Kemeneshát síkjából kidomborodó hajdani tűzhányó a bányászatnak köszönhetően izgalmas felfedezésre hív, a látottakat pedig mindenképp érdemes összekötni a hegy mellett álló Vulkán Park futurisztikus épületének kiállításával.

Bemelegítés túrázáshoz
Biztosan találkoztatok már azzal a jelenséggel, hogy túra elején van pár kilométer, amikor bejáratódik az ember. Enyhe húzódás érzése vagy kissé rozsdás mozgás érezhető, majd ez elmúlik. Mi a helyzet a feljebb eső területekkel? Minek melegítsük a vállainkat, mikor a lábunkon járunk? Milyen esetekben érdemes bemelegíteni vagy egyáltalán kell-e túrázáshoz?
→ Tovább
Megkövesedett kincseket rejt a Bakony legrövidebb szurdoka
A Bakonyban, festői környezetben elhelyezkedő Csesznek az országjárók egyik kedvelt és közismert célpontja. A legtöbb turista a középkori vár romjait keresi fel vagy éppen via ferrátázik egyet a környékbeli sziklafalakon. Ha viszont geoturistaként érkezünk a bakonyi településre, évszázmilliók üzeneteit olvashatjuk ki az utunkba eső kőzetekből.

„Fölmentem, és aludtam tíz percet" – út az Aconcaguára
Dél-Amerika és a déli, illetve a nyugati félteke legmagasabb csúcsára, az Aconcaguára mászott fel Varga Balázs, akivel arról beszélgettünk, hogyan zajlik egy kereskedelmi expedíció az Andok sziklaőrszemére, milyen az ember tudatállapota majdnem hétezer méteren, mivel telik egy pihenőnap oxigénhiányos állapotban, mit lehet lemérni a hátizsák pántjával, és mire jó a diszperzites vödör a sivatagban.
→ Tovább
Hetven év után került elő egy lepkefaj az Alföldön
Szenzációs felfedezést posztolt közösségi oldalán Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság. Egy éjszakai lámpázás során előkerült a keleti lápibagoly egy példánya.

Megnéztük, milyen a Balaton-kör bringával
Röviden: kritikán aluli. Aki pedig a hosszabb verzióra is kíváncsi, kattintson a képre az élménybeszámolóért!
→ Tovább
Napi cukiságbomba: sólyomfiókát mentettek Szegednél
A még röpképtelen madarat valószínűleg az elmúlt napok szélviharai lökték ki a költőládájából.

Túrák minden háta mögött
Egy hétnyi fellélegzés a nyári kánikulából azt is jelenti, hogy itt az idő túrázni! A hétvégén várhatóan sokan indulnak neki az ösvényeknek, úgyhogy a Természetjáró hatalmas kínálatából mutatunk négy olyan útvonalat, amit általában nagyon kevesen járnak – pedig volna miért.

Egy gerlai grófi platán lett a 2025-ös Év Fája
Az idei győztes magabiztosan utasította maga mögé egy tölgymatuzsálemet és egy újjászületett farmosi fűzfát a közönségszavazáson.

Kolibrik itthon, avagy a szenderek különleges világa
A szenderek között a legnagyobb sztár kétségkívül a kacsafarkú szender, de azért a család többi tagjai is igen figyelemreméltóak. Összeszedtünk néhány érdekességet a magyar kolibrikről.

Látványos hegyi ösvények – II. rész
Az erdős hegyi tájak látványvilágába harmonikusan illeszkedő, szűk ösvények panorámáikkal és olykor sziklákat kerülgető, izgalmas vonalvezetésükkel nemcsak látnivalókat összekötő útszakaszokként, hanem teljes értékű kirándulócélpontokként is megállják a helyüket. Kétrészes válogatásunk második listáján újabb látványos hegyi ösvényeket gyűjtöttünk össze.

Kotorják a Zagyva felső szakaszát, a természetvédők a munkálatok leállítását kérik
A napokban nagy port kavart a természetbarátok körében, hogy a Zagyva felső szakaszán elkezdték a meder kotrását és a partmenti nádas irtását. Utánajártunk, hogy mi az intézkedés célja, és milyen következményekkel járhat mindez a Zagyva élővilágára nézve.

Te választhatod ki, melyik bokorlakó legyen az Év Madara 2026-ban
Idén is meghirdette a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az Év Madara szavazást. A július 25-ig tartó versenyben három bokrosokban élő madárfaj közül lehet választani.

Gyönyörű krátertó az Alföld szívében
Igazi különlegesség a Nagyhegyes mellett, búzatáblák és egy aprócska erdő ölelésében rejtőző tó, amely egy katasztrófának köszönheti létrejöttét.

->siteRenderer->imageSrc(null, 'https://crm.mtsz.org/msite/24/RZG626BUTA7E.jpg', 270, 366, '', '', false, false, '', '', false, 1, false);?>)
Top5 turista magazin cikk
- Túramozgalmak
- Társadalmi felelősségvállalás
- Népszerűsítő tevékenységeink
- Nemzetközi tevékenységeink
- Fejlesztések